CHP’ye örtülü CIA operasyonu

Örtülü operasyonlar, operasyonu kimin desteklediği veya yaptığını kimseye‘‘çaktırmadan’’ vazifenin hedeflerinin gizlice yerine getirilmesini amaçlamaktadır. Birleşik Devletler’de CIA, yasal olarak örtülü operasyonlar icra etmek yetkisi verilen hükümet ajansıdır. CIA’ye bu yetki 1947 yılında çıkarılan Ulusal Güvenlik Yasası ile verilmiştir. Başkan Ronald Reagan’n 1984 yılında yayımladığı 12333 sayılı Uygulama Emrinde örtülü operasyon, siyasi ve askeri olarak Birleşik Devletler hükümetinin yasal olarak inkâr edebileceği’ ‘özel faaliyetler’’ olarak tanımlanmıştır. Örtülü operasyon, gerçekte var olan veya gerçekmiş izlenimi yaratılan bir ismin arkasına gizlenen (maskelenen) operasyonun sahibi tarafından yürütülür. Her hangi bir sorunun ortaya çıkması halinde operasyonu düzenleyene ulaşılması oldukça zordur. Ağırlıklı olarak CIA tarafından bu operasyon icra edilip, yürütülür. Hedefi ele geçirmek veya yönlendirmek gibi amaçlarla başvurulur.

Bu analizimizde CIA tarafından CHP içerisinde kullanılan bir kliğin CHP’nin iç dizaynına yönelik gerçekleştirilen örtülü operasyonunu deşifre edeceğiz. Deşifremizde aşamaların tamamı CIA tarafından uygulanan metodlardır. CIA başta ülkelerde gerçekleştirdiği örtülü operasyonların tamamında bu aşamaları kullanmıştır.

CHP’yi içerden ele geçirme operasyonun icrası için yerine getirilmesi gereken görevler farklı seviyelerdeki oyuncular arasında paylaştırılmış, operasyonda rol alan oyuncu grupları, birbirlerinin varlıklarından habersizdi. Öncelikli olarak bu rol oyuncular tespit edildi. Bunların yakalanmaları durumunda sadece kendi rollerini ve suçlarını itiraf edebilecekleri şekilde organizasyon yapıldı. Birbirlerinden farklı ve habersiz bu oyuncular, bir operasyonun parçası olduklarına dahi inanamayacakları şekilde operasyon tasarlandı. 

Operasyonun nasıl gerçekleştiğini adım adım yazalım: 

1. Birinci aşamasında operasyonun nedeni ve planlayan gerçek oyuncular kendilerini gizlerken, sonuçlarının abartılı bir şekilde yazılı ve görsel medya organlarında çok fazla oranda yer alması sağlandı.

2. Operasyonun ikinci aşamasında operasyonun ayrıntılarını ortaya koymak için sahte bir kapak hikâyesi uyduruldu ve operasyon hakkında yayılan sahte haberlere katkıda bulunuldu. 

3. Operasyonun üçüncü aşamasında operasyonu başlatan ve icra eden olarak yanlış insanlar suçlanırken, insafsız ve acımasız bir şekilde gerçeği gören ve ifade edebilenleri toplumun gözünden düşürmek maksadıyla, eldeki bütün imkânlar kullanılarak her şey yapıldı.

4. Operasyonun dördüncü aşaması sahte iz bırakmaydı. Bu aşamada CHP içerisinde operasyona destek veren klik medya ve sosyal medyayı kullanarak sahte iz bıraktı. Örtülü operasyonda kullanılan isimler farklı kurum ve kuruluşlar ile irtibatlandırılarak sahte iz aşaması da gerçekleşti.

5. Operasyonun beşinci aşamasında bir hedef belirlendi. Belirlenen bu hedef Muharrem İnce oldu. CHP’nin iç dizaynına yönelik yapılan bu örtülü operasyonunun gerçek maksadı gizlenerek, yanlış yönlendirilme yapıldı.

6. Operasyonun altıncı aşamasında kamuoyunun tepkisi test edildi. Söz konusu operasyon sonrasında analizcilere, kamuoyunun tepkisini analiz etme görevi verildi. İnsanların çoğunluğu resmi olarak hazırlanan senaryoya inanmış mıdır? Ne tür itirazlar yükselmiştir? Bu itirazları kimler yapmıştır? Bütün bu analizlerde, mümkün olabildiğince hassas olmaya özen gösterildi.

7. Operasyonun yedinci aşamasında kontrollü bir karşı koyma, sistematik bir şekilde uygulandı. Bağımsız sesleri bastırmak ve susturmak maksadıyla, resmi olmayan ve gerçek hikâyeyi gerçekten saptıran sosyal medya trolleri, gazeteci, yazarlar kullanıldı. Bu kişiler, söz konusu operasyon hakkında olabilecek en saçma ve mantıksız teorilere katkı sağlayanları kullandı. Ve sonrasında bu kişiler, kendileri ile aynı fikirde olmayan herkesi MİT ajanı olmakla suçlamaya başladı. Sözcü Gazetesi Yazarı Soner Yalçın’ın söz konusu operasyonda ismi geçen Talat Atilla’yı MİT ajanı olarak yazması operasyonun yedinci aşamasınında tamamlandığını gösterdi. 

Sonuç olarak; Çok sık olarak örtülü operasyonları icra edenler tökezler ve hatalar yaparlar. CHP içerisinde CIA ile bağlantılı kliğin CHP’yi iç dizayna yönelik gerçekleştirdiği söz konusu örtülü operasyon da çuvallar dolusu hatalarla doludur ve basına ve nihayetinde de kamuoyuna aktarılan uydurma fantezilerle, bu hatalar düzeltilmeye çalışıldı. Bununla birlikte, sürekli tekrar ederek ve uzmanlar kullanılarak, ana akım medya kapak hikâyesine katkı sağlamaya devam edidi. Aslında, tek taraflı basının gücü, nihai örtü vazifesini gördü. 

Ömer ADIYAMAN
@omradymn